مهندسی برق

رشته مهندسی برق

تیم دپارتمان مهندسی برق گروه شریف پروژه متشکل از دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های ممتاز کشور آماده ارائه انواع خدمات انجام پروژه برق می باشد. تنها کافیست پروژه خود را از طریق ثبت سفارش با ما به اشتراک بگذارید. تیم فنی گروه شریف پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن پیشنهادات را بررسی و با قیمت دانشجویی و کیفیت بالا اقدام به انجام پروژه برق شما می کند. . لازم بذکر است در گروه شریف پروژه به پروژه های نگارش مقاله یا پایان نامه ترتیب اثری داده نمی شود و تیم فنی ما تنها در زمینه انجام پروژه های نرم افزاری تخصصی در خدمت عزیزان می­باشد. هدف ما اینست که با انجام پروژه های پایه ای و رفع اشکالات، این علم رو هرچه بیشتر گسترش بدهیم. پس از ثبت درخواست، تیم ما در اولین فرصت به بررسی درخواست شما خواهد پرداخت و در صورت امکان با شما تماس خواهد گرفت. به امید خدا بتوانیم قدمی در راستای افزایش سطح دانش در این زمینه ، هم برای خود و هم برای همه دانشجویان و صنعتگران عزیز برداریم.
ما برای هریک از متقاضیان مجری را برمی‌گزینیم که زمینه کاری و پژوهشی ایشان در راستای موضوع متقاضی باشد. بدون استرس از متخصصین در زمینه کاری خودتان کمک بگیرید.

معرفی رشته مهندسی برق

مهندسی برق به انگلیسی(Electrical engineering)‏ زیرمجموعه‌ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. می‌توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده تقسیم کرد: بررسی و طراحی سیستم‌های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی ؛ و یا بررسی و طراحی سیستم‌های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات، نظیر رایانه‌ها، سامانه‌های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادارها و نظایر آن.
به بیان دیگر، مهندسان برق از الکتریسیته یا برای انتقال انرژی و یا برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کنند. فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌تر اطلاعات، مهندسی برق را به یکی مهم‌ترین و پرتقاضاترین زمینه‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده است.
1- مهندسی قدرت
2- مهندسی الکترونیک
3- مهندسی مخابرات
4- مهندسی کنترل
5- مهندسی پزشکی (بیوالکتریک ـ در برخی دانشگاه‌ها)
الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در خلاء در مواد رسانا و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می‌پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می‌کند. البته متاسفانه به علت عدم توانایی رقابت در بازار با برند های مشهور موجود، در ایران درسطح وسیع، تولید قطعات الکترونیکی صورت نمی‌گیرد.
 
به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می‌توان به دو شاخه اصلی «ساخت قطعات و کاربرد مداری قطعه» و «طراحی مدارهای الکتریکی» تقسیم کرد.
تکنیک پالس، الکترونیک ۳، میکروپروسسور، معماری کامپیوتر، مدارهای مخابراتی، فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک از جمله دروس اصلی گرایش الکترونیک محسوب می‌شوند.
در مبحث انتقال و توزیع، روش‌های مختلف انتقال برق اعم از کابل‌های هوایی و زیرزمینی، اصول مهندسی فشار قوی و همچنین مدیریت شبکه توزیع و توزیع بهینه را مطالعه می‌کنند.برای مثال می‌توان با بهینه‌سازی شبکه‌های برق‌رسانی  تا حد زیادی از تلفات در شبکه جلوگیری نمود که این‌کار موضوع این گرایش از مهندسی قدرت است.
مبحث حفاظت نیز به بررسی انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی‌ای می‌پردازد که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، و تاسیسات الکتریکی و نیز انسان‌ها را در برابر حوادث مختلف محافظت می‌کنند.
گرایش ماشین‌های الکتریکی شامل ژنراتورها، ترانسفورمرها و موتورهای الکتریکی می‌شود که این شاخه از زمینه‌های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.
گرایش الکترونیک قدرت به طراحی و بهره‌بردای از تجهیزات الکترونیکی ویژه سیستم‌های قدرت می‌پردازد.این تجهیزات باید با ولتاژ و جریان‌های بالا سازگار باشند. ماشین‌های الکتریکی ۳، بررسی سیستم‌های قدرت ۲، حفاظت سیستم، رله و حفاظت، اصول مهندسی عایق و فشار قوی، تولید و نیروگاه، طراحی و توسعه شبکه و مدیریت توزیع از اصلی‌ترین دروس این گرایش می‌باشند.
هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر است که این اطلاعات می‌تواند صوت، تصویر یا داده‌های کامپیوتری باشد.
مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از روش‌های موجی و مخابراتی فعالیت می‌کند. مهندسی مخابرات با ممکن ساختن ایجاد ارتباط پرسرعت ٬امن و آسان بین دو یا چند کاربر در مکان‌های مختلف ، زندگی انسان را متحول ساخته است.از آثار گسترش مهندسی مخابرات می‌توان به رادیو و تلویزیون٬ اینترنت و ماهواره‌های ارتباطی و یا تحقیقاتی(مخابرات فضایی) اشاره کرد.
مهندسی مخابرات از دو قسمت عمده‌ی مخابرات میدان و سیستم‌های مخابراتی تشکیل می‌شود.
گرایش مخابرات میدان
در مبحث میدان، مهندسان با ارسال ‌٬انتشار و دریافت امواج الکترومغناطیسی از طریق یک کانال مخابراتی (که می‌تواند فضای آزاد در مخابرات بی‌سیم و یا یک فیبر نوری در مخابرات فیبر نوری باشد) و فرستنده و گیرنده (که می‌تواند یک آنتن ماهواره در مخابرات ماهواره‌ای و یا یک مدار الکترونیکی در مخابرات فیبر نوری باشد) سروکار دارند. به عبارت دیگر ٬ می‌توان گفت مهندسین میدان به‌طور عمده با جنبه‌ی فیزیکی چگونگی انتقال امواج حاوی اطلاعات ٬ از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر روبه‌رو هستند.بدین‌ترتیب مهندسی مخابرات میدان ٬ رابطه زیادی با فیزیک کاربردی (در قسمت الکترومغناطیس) دارد.
گرایش سیستم‌های مخابراتی
مساله پردازش و بهینه‌سازی این سیگنال اطلاعات ــ جدای از اینکه شکل فیزیکی این سیگنال چگونه است ــ موضوع مهندسی سیستم‌های مخابراتی است. در گرایش مخابرات سیستم٬ به طور عمده با سیگنال اطلاعات به صورت یک تابع ریاضی برخورد می‌کنند.در این مبحث ، مهندسان با ریاضیات مربوط به نظریه اطلاعات و نیز پردازش سیگنال برای آماده‌سازی آن جهت ارسال از طریق مورد نظر(آنتن٬ فیبر نوری٬ موج‌بر و …) ٬و در کل ٬ طراحی و بهبود سامانه‌های مخابراتی جهت دستیابی به سرعت و امنیت و قابلیت اطمینان بیشترسروکار دارند. برای مثال می‌توان به بهینه‌سازی و مقاوم سازی سیگنال دربرابر نویز و رمزگذاری اطلاعات جهت امنیت ارسال و بهینه‌سازی آن اشاره کرد. بدین‌ترتیب مهندسی سیستم‌های مخابراتی ٬ رابطه زیادی با ریاضیات کاربردی دارد.
اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهای اساسی سیستم (که متغیرهای خروجی می‌تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد) بر مبنای برخی ملاکهای مطلوب می‌باشد. این ملاکها می‌تواند سرعت یک موشک، دمای یک اتاق، زاویه‌ی چرخش بازوی ربات و… باشد. به عنوان یک مثال ساده می‌توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت.در این مثال٬ زاویه پره‌های هواپیما، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روش‌های ریاضی محاسبه و سیستم کنترل‌کننده به دقت طراحی شود تا بتوان زمان عکس‌العمل سیستم را کاهش داد و آن را در برابر اثرات نویز محیط ( مانند وزش باد یا …) مقاوم کرد.
کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته‌های دیگر می‌باشد. امروزه مهندسی کنترل به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی درآمده‌است.
به کمک این علم می‌توان به عملکرد بهینه سیستم‌های پویا، بهبود کیفیت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌های تولیدی، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته‌کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل‌کننده عبارت است از کنترل خروجی‌ها(مانند زاویه‌ی حمله‌ی موشک هدایت‌شونده) به روش معین به کمک ورودی‌ها(مانند سیگنال دریافتی از رادار موشک) از طریق اجزای سیستم کنترل که می‌تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.
یکی از مفاهیم پرکاربرد در این رشته مفهوم پسخورد (فیدبک) می‌باشد. پسخورد در واقع اندازه گیری متغیرهای خروجی و استفاده از این متغیرهای اندازه گیری شده برای اصلاح متغیر ورودی سیستم می‌باشد.برای مثال ٬ در یک سیستم سرمایشی٬ یک سنسور٬ که در واقع یک دماسنج است٬ دمای اتاق را اندازه‌گیری می‌کند تا سیستم بتواند از دما مطلع شده و از کاهش یا افزایش بیش از اندازه دما جلوگیری کند. با استفاده از سیستمهای دارای پسخورد می‌توان بسیاری از فرآیندهای صنعتی را به صورت خودکار کنترل کرد. اتوماسیون صنعتی بخشی از رشته کنترل می‌باشد که بر پایه سیستمهای فیدبک‌دار توانسته‌است صنعت مدرنی را پایه گذاری کند.
گفتنی است که گرایش کنترل دارای زیر بخش‌های متنوعی مانند کنترل خطی، کنترل غیرخطی،کنترل مقاوم،کنترل تطبیقی،کنترل دیجیتال،کنترل فازی و غیره‌است.
از دروس اصلی این گرایش مهندسی برق می‌توان به کنترل دیجیتال و کنترل غیرخطی، کنترل مدرن، کنترل صنعتی، ابزار دقیق، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک، مبانی تحقیق در عملیات و سیستمهای کنترل خطی اشاره کرد.
 

زمینه‌های انجام پروژه های دانشجویی در رشته مهندسی برق

انجام پروژه برق گرایش الکترونیک در زمینه‌های پژوهشی نظیر: ادوات نیمه هادی، طراحی مدارات مجتمع الکترونیک، الکترونیک دیجیتال، پردازش سیگنال و ماشین بینایی MACHINE VISION، الکترونيک نوری رباتيک، شناسايي الگو، طراحی سيستم های مطمئن، شبکه های عصبی و پردازش سيگنال زلزله، انجام پروژه پردازش الگو ، انجام پروژه Machine Learning
 
انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق گرایش الکترونیک: متلب MATLAB، FPGA - CAD - ALTIUM DESIGNER - AVR - Cadence- Proteus و انجام پروژه گمز GAMS ...
 
ما برای هریک از متقاضیان مجری را برمی‌گزینیم که زمینه کاری و پژوهشی ایشان در راستای موضوع متقاضی باشد. بدون استرس از متخصصین در زمینه کاری خودتان کمک بگیرید.
انجام پروژه رشته مهندسی برق گرایش قدرت در زمینه های پژوهشی نظیر : سيستمهاي توليد و انتقال قدرت، كنترل و پايداري سيستم هاي قدرت، طراحي، كنترل و راه اندازي ماشين هاي الكتريكي، مدلسازي و كنترل سيستم هاي الكترونيك قدرت، مبدلهاي الكترونيك قدرت و منابع تغذيه سوئيچينگ و انرژی‌های نو، عایق و فشار قوی، کیفیت توان....
 
انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق قدرت : متلب MATLAB مگنت Magnet- دیگ سایلنت digsilent - - ایتپ etap - PLS CAD - PSCAD و انجام پروژه گمز GAMS ...
انجام پروژه برق گرایش مخابرات سیستم - رمز- میدان در زمینه‌های پژوهشی نظیر : مسیریابی، امنیت شبکه، پردازش سیگنال، طراحی فیلتر، رادار و سونار، مخابرات سیار ومخابرات بی سیم، امواج، انجام پروژه پردازش الگو ، انجام پروژه Machine Learning ...
 
انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق گرایش مخابرات: متلب MATLAB - PSICE - Protell - HFSS - CST - ADS - FEKO - APPCAD -MAPLE -OPTIWAVE و انجام پروژه گمز GAMS ...
انجام پروژه برق گرایش کنترل و سیستم و اتوماسیون در زمینه‌های پژوهشی نظیر: هدایت و ناوبری، کنترل سیستمهای قدرت،سیستم‌های غیرخطی و رباتیک، ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی، کنترل هوشمند ( کنترل فازی - کنترل عصبی و شبکه عصبی - الگوریتم ژنتیک و.. ) و مکاترونیک، شناسایی سیستم‌ها و تحلیل خطا، کنترل فرآینداتفاقی، سيستم های ديناميکی و بيو لوژيکی، کنترل بهينه وکنترل تطبیقی، انجام پروژه کنترل پیش بین
 
انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق کنترل: متلب -MATLAB شبیه ساز توربین بادی FAST - PSPICE - SIMATIC STEP 7 - EPLA- تولباکس‌های مختلف مهندسی کنترل در نرم افزار متلب، انجام پروژه گمز GAMS
CST
ISE Simulator
MATLAB
Quart
Modelsim
HFSS
psim
digsilent
Maxwell
COMSOL
labview
 orcad
multisim
ADS
spice
 
Agilent Advanced Design System v2008 01
Agilent Genesys v2008 01
Altium DXP 8.1
Autodesk AutoCAD Electrical 2009
BASCOM
CALCULUX
Circuit Maker
Dialux
DIGSILENT
ETAP
CADDIE 5.3 Professional
CADDY++ Electronical 1.1
CirCAD v4.9
CircuitMaker 2000 Final
CSiEDA 5.2 SE
Dolphin SMASH v5.8.3
Dolphin Soc GDS v 5.91
ELCAD & AUCOPLAN v7.11
Electronics Workbench Multisim v10
Electronic Workbench Ultiboard v 9.1
Flomerics FLOTHERM v6.1
FPGA Express 3.11
Hspice A-2007.09
IC Master Full Edition
Keil Microvision 2
LabVIEW v8.5 Touch Panel Module
NI Circuit Design Suite Pro v10.0.1
NI Lab VIEW v8.5
OrCAD 10F
ORCAD 16
Protel DXP 2004 SP2
Proteus Professional 7.20
Proteus VSM 7.1 SP4
PSpice v9.2
SynaptiCAD AllProducts v12.34a
Synplify 5.7
TS Controls Emulator 8051 v1.01
Transformer Design
Automation Studio 5.0
Resistance Code
Cable Sizing
Caddie V5.2
Calculux
CircuitMaker 2000. The Virtual Electronics Lab
CYME CYMCAP 4.2 R3
CYME CYMTCC 4.4 R8
CYME PSAF 2.81 R2.9
DIALux 4.6.0.2 + Pluging
DolphinsVolts4.01
E3.Series 2006.540
Electrical and electronic formulas v3.0
Electrical Calculations v2.31
Electrical Function Utility Suite
Electronics Workbench Multisim 8.0
EMTP
EPLAN P8 Cabinet v1.8
EPLAN Training
ETAP PowerStation Portable
ETAP PS 5.03
LabVIEW – NI Circuit Design Suite Power Pro v10.0.1
Magnetics Designer
MAX+Plus II v10.0
Modec160
Motor-CAD v3.1.1
PSCAD 4.20
Transformer Calculator
Transmision Line
ANSYS HFSS 13
vizmag
ExpressPCB
MicroCode_Studio
profiCAD
TimerPRO2
PsPice_9.2
Edison_4.0_27
EZ_Schematics
Protel 99 SE SP6
Ansoft_2010
Resistor Color Code Calculator 2.4
PSIM.V7.1.1.111
Hspice
CadSoft Eagle v5.8.0
SEE elecrical
avr studio 5
PLC
Digsilent
Matlab
Neplan
Power Word
 
شبیه سازی کانال مخابراتی از قبیل کانال نویزی و کانال فیدینگ
شبیه سازی سیستم ارسال و دریافت مخابراتی، مسایل مربوط به مدولاسیون
شبیه سازی سیستم کدینگ منبع و کانال
تحلیل مسایل در حوزه ی پردازش سیگنال
تحلیل صدا و آنالیز پارامتر سیگنال صدا
شبیه سازی سیستم موجبری
طراحی کوپلر، سیرکولاتور، مقسم توان
طراحی آنتن
انجام پروژه متلب
انجام پروژه شبیه سازی
انجام پروژه ADS
انجام پروژه HFSS
انجام پروژه کوآرتوس
انجام پروژه پروتئوس
انجام پروژه پردازش تصویر
انجام پروژه الگوریتم ژنتیک
انجام پروژه هوش مصنوعی
انجام پروژه شبیه سازی با متلب
انجام پروژه های الکترونیک
انجام پروژه برق مخابرات گرایش میدان
انجام پروژه برق مخابرات گرایش سیستم
کد نویسی مقالات بهینه سازی
کد نویسی در زمینه مخابرات پیشرفته و مخابرات سیار
کدنویسی مقاله در زمینه پردازش تصویر ماهواره­ ای
کد نویسی در نرم افزار متلب و شبیه سازی در محیط سیمولینک
شبیه سازی مدار و ایجاد مدار با نرم افزارهای مختلف
مدلسازی تداخل در شبکه ی ناهمگن دولایه با استفاده از توزیع گاما
طراحی راداروپیاده سازی آن همراه کدنویسی در نرم افزار متلب و CST
طراحی سیستم های کنترلی
پردازش سیگنال
تحلیل مدارهای الکترونیکی
شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی (فرکانس پایین)درمتلب ونرم افزارهای spice وproteous
شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی (فرکانس بالا)درمتلب ونرم افزارهای GENESYS و ADS
شبیه سازی مداروسپس ایجاد مدارچاپی با نرم افزار ALTIUM DESIGNER و PROTEL و PROTEOUS
انجام پروژه بهینه سازی با الگوریتم هایی نظیر PSO، ACO، GA
انجام پروژه های پردازش تصویر با استفاده از نرم افزار متلب MATLAB
انجام پروژه با نرم افزار متلب و شبیه سازی در محیط سیمولینک SIMULINK
انجام پروژه پردازش سیگنال های دیجیتال
انجام پروژه شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی فرکانس پایین درمتلب ونرم افزارهای spice و proteous
انجام پروژه شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی فرکانس بالا در متلب ونرم افزارهای GENESYS و ADS
انجام پروژه کنترل و شبیه سازی مدارات کنترلی در نرم افزار متلب MATLAB
انجام پروژه شبیه سازی و طراحی فیلترهای پسیو و اکتیو بانرم افزار های MICROWAVE و GENESYS و ADS
انجام پروژه شبیه سازی سیستم های نوری و اپتیک
انجام پروژه شبیه سازی فیبرنوری  بانرم افزار کامسول COMSOL
انجام پروژه بهینه سازی وطراحی آنتن و ادوات نوری ومیدانی و RF
شبیه سازی مدار با نرم افزار های ALTIUM DESIGNER و PROTEL و PROTEOUS