رشته مهندسی برق

تیم دپارتمان مهندسی برق گروه شریف پروژه متشکل از دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های ممتاز کشور آماده ارائه انواع خدمات انجام پروژه برق می باشد. تنها کافیست پروژه خود را از طریق ثبت سفارش با ما به اشتراک بگذارید. تیم فنی گروه شریف پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن پیشنهادات را بررسی و با قیمت دانشجویی و کیفیت بالا اقدام به انجام پروژه برق شما می کند. . لازم بذکر است در گروه شریف پروژه به پروژه های نگارش مقاله یا پایان نامه ترتیب اثری داده نمی شود و تیم فنی ما تنها در زمینه انجام پروژه های نرم افزاری تخصصی در خدمت عزیزان می­باشد. هدف ما اینست که با انجام پروژه های پایه ای و رفع اشکالات، این علم رو هرچه بیشتر گسترش بدهیم. پس از ثبت درخواست، تیم ما در اولین فرصت به بررسی درخواست شما خواهد پرداخت و در صورت امکان با شما تماس خواهد گرفت. به امید خدا بتوانیم قدمی در راستای افزایش سطح دانش در این زمینه ، هم برای خود و هم برای همه دانشجویان و صنعتگران عزیز برداریم.

ما برای هریک از متقاضیان مجری را برمی‌گزینیم که زمینه کاری و پژوهشی ایشان در راستای موضوع متقاضی باشد. بدون استرس از متخصصین در زمینه کاری خودتان کمک بگیرید.

معرفی رشته مهندسی برق

معرفی رشته مهندسی برق

مهندسی برق به انگلیسی(Electrical engineering)‏ زیرمجموعه‌ای از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. می‌توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده تقسیم کرد: بررسی و طراحی سیستم‌های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی ؛ و یا بررسی و طراحی سیستم‌های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات، نظیر رایانه‌ها، سامانه‌های مخابراتی، مدارهای مجتمع، رادارها و نظایر آن.

 

به بیان دیگر، مهندسان برق از الکتریسیته یا برای انتقال انرژی و یا برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کنند. فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌تر اطلاعات، مهندسی برق را به یکی مهم‌ترین و پرتقاضاترین زمینه‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده است.

گرایش الکترونیک

الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در خلاء در مواد رسانا و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می‌پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می‌کند. البته متاسفانه به علت عدم توانایی رقابت در بازار با برند های مشهور موجود، در ایران درسطح وسیع، تولید قطعات الکترونیکی صورت نمی‌گیرد.به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می‌توان به دو شاخه اصلی «ساخت قطعات و کاربرد مداری قطعه» و «طراحی مدارهای الکتریکی» تقسیم کرد.

تکنیک پالس، الکترونیک ۳، میکروپروسسور، معماری کامپیوتر، مدارهای مخابراتی، فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک از جمله دروس اصلی گرایش الکترونیک محسوب می‌شوند.

گرایش قدرت

در مبحث انتقال و توزیع، روش‌های مختلف انتقال برق اعم از کابل‌های هوایی و زیرزمینی، اصول مهندسی فشار قوی و همچنین مدیریت شبکه توزیع و توزیع بهینه را مطالعه می‌کنند.برای مثال می‌توان با بهینه‌سازی شبکه‌های برق‌رسانی  تا حد زیادی از تلفات در شبکه جلوگیری نمود که این‌کار موضوع این گرایش از مهندسی قدرت است.

 

مبحث حفاظت نیز به بررسی انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی‌ای می‌پردازد که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، و تاسیسات الکتریکی و نیز انسان‌ها را در برابر حوادث مختلف محافظت می‌کنند.

 

گرایش ماشین‌های الکتریکی شامل ژنراتورها، ترانسفورمرها و موتورهای الکتریکی می‌شود که این شاخه از زمینه‌های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.

گرایش الکترونیک قدرت به طراحی و بهره‌بردای از تجهیزات الکترونیکی ویژه سیستم‌های قدرت می‌پردازد.این تجهیزات باید با ولتاژ و جریان‌های بالا سازگار باشند. ماشین‌های الکتریکی ۳، بررسی سیستم‌های قدرت ۲، حفاظت سیستم، رله و حفاظت، اصول مهندسی عایق و فشار قوی، تولید و نیروگاه، طراحی و توسعه شبکه و مدیریت توزیع از اصلی‌ترین دروس این گرایش می‌باشند.

گرایش مخابرات

هدف از مخابرات ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر است که این اطلاعات می‌تواند صوت، تصویر یا داده‌های کامپیوتری باشد.

 

مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از روش‌های موجی و مخابراتی فعالیت می‌کند. مهندسی مخابرات با ممکن ساختن ایجاد ارتباط پرسرعت ٬امن و آسان بین دو یا چند کاربر در مکان‌های مختلف ، زندگی انسان را متحول ساخته است.از آثار گسترش مهندسی مخابرات می‌توان به رادیو و تلویزیون٬ اینترنت و ماهواره‌های ارتباطی و یا تحقیقاتی(مخابرات فضایی) اشاره کرد.

 

مهندسی مخابرات از دو قسمت عمده‌ی مخابرات میدان و سیستم‌های مخابراتی تشکیل می‌شود.

 

گرایش مخابرات میدان

در مبحث میدان، مهندسان با ارسال ‌٬انتشار و دریافت امواج الکترومغناطیسی از طریق یک کانال مخابراتی (که می‌تواند فضای آزاد در مخابرات بی‌سیم و یا یک فیبر نوری در مخابرات فیبر نوری باشد) و فرستنده و گیرنده (که می‌تواند یک آنتن ماهواره در مخابرات ماهواره‌ای و یا یک مدار الکترونیکی در مخابرات فیبر نوری باشد) سروکار دارند. به عبارت دیگر ٬ می‌توان گفت مهندسین میدان به‌طور عمده با جنبه‌ی فیزیکی چگونگی انتقال امواج حاوی اطلاعات ٬ از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر روبه‌رو هستند.بدین‌ترتیب مهندسی مخابرات میدان ٬ رابطه زیادی با فیزیک کاربردی (در قسمت الکترومغناطیس) دارد.

 

گرایش سیستم‌های مخابراتی

مساله پردازش و بهینه‌سازی این سیگنال اطلاعات ــ جدای از اینکه شکل فیزیکی این سیگنال چگونه است ــ موضوع مهندسی سیستم‌های مخابراتی است. در گرایش مخابرات سیستم٬ به طور عمده با سیگنال اطلاعات به صورت یک تابع ریاضی برخورد می‌کنند.در این مبحث ، مهندسان با ریاضیات مربوط به نظریه اطلاعات و نیز پردازش سیگنال برای آماده‌سازی آن جهت ارسال از طریق مورد نظر(آنتن٬ فیبر نوری٬ موج‌بر و …) ٬و در کل ٬ طراحی و بهبود سامانه‌های مخابراتی جهت دستیابی به سرعت و امنیت و قابلیت اطمینان بیشترسروکار دارند. برای مثال می‌توان به بهینه‌سازی و مقاوم سازی سیگنال دربرابر نویز و رمزگذاری اطلاعات جهت امنیت ارسال و بهینه‌سازی آن اشاره کرد. بدین‌ترتیب مهندسی سیستم‌های مخابراتی ٬ رابطه زیادی با ریاضیات کاربردی دارد.

 

گرایش کنترل

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل متغیرهای اساسی سیستم (که متغیرهای خروجی می‌تواند تنها بخشی از این متغیرها باشد) بر مبنای برخی ملاکهای مطلوب می‌باشد. این ملاکها می‌تواند سرعت یک موشک، دمای یک اتاق، زاویه‌ی چرخش بازوی ربات و… باشد. به عنوان یک مثال ساده می‌توان کنترل زمان اوج گیری یک هواپیمای جنگنده را در نظر گرفت.در این مثال٬ زاویه پره‌های هواپیما، میزان سوخت تزریقی و سایر متغیرهای تاثیرگذار بایستی با روش‌های ریاضی محاسبه و سیستم کنترل‌کننده به دقت طراحی شود تا بتوان زمان عکس‌العمل سیستم را کاهش داد و آن را در برابر اثرات نویز محیط ( مانند وزش باد یا …) مقاوم کرد.

 

کنترل، در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده‌ای را ایفا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت مهندسی کنترل حلقه اتصال میان مهندسی برق و رشته‌های دیگر می‌باشد. امروزه مهندسی کنترل به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی درآمده‌است.

 

به کمک این علم می‌توان به عملکرد بهینه سیستم‌های پویا، بهبود کیفیت و ارزان‌تر شدن فرآورده‌های تولیدی، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته‌کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل‌کننده عبارت است از کنترل خروجی‌ها(مانند زاویه‌ی حمله‌ی موشک هدایت‌شونده) به روش معین به کمک ورودی‌ها(مانند سیگنال دریافتی از رادار موشک) از طریق اجزای سیستم کنترل که می‌تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.

یکی از مفاهیم پرکاربرد در این رشته مفهوم پسخورد (فیدبک) می‌باشد. پسخورد در واقع اندازه گیری متغیرهای خروجی و استفاده از این متغیرهای اندازه گیری شده برای اصلاح متغیر ورودی سیستم می‌باشد.برای مثال ٬ در یک سیستم سرمایشی٬ یک سنسور٬ که در واقع یک دماسنج است٬ دمای اتاق را اندازه‌گیری می‌کند تا سیستم بتواند از دما مطلع شده و از کاهش یا افزایش بیش از اندازه دما جلوگیری کند. با استفاده از سیستمهای دارای پسخورد می‌توان بسیاری از فرآیندهای صنعتی را به صورت خودکار کنترل کرد. اتوماسیون صنعتی بخشی از رشته کنترل می‌باشد که بر پایه سیستمهای فیدبک‌دار توانسته‌است صنعت مدرنی را پایه گذاری کند.

گفتنی است که گرایش کنترل دارای زیر بخش‌های متنوعی مانند کنترل خطی، کنترل غیرخطی،کنترل مقاوم،کنترل تطبیقی،کنترل دیجیتال،کنترل فازی و غیره‌است.

از دروس اصلی این گرایش مهندسی برق می‌توان به کنترل دیجیتال و کنترل غیرخطی، کنترل مدرن، کنترل صنعتی، ابزار دقیق، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک، مبانی تحقیق در عملیات و سیستمهای کنترل خطی اشاره کرد.

 

 

زمینه‌های انجام پروژه های دانشجویی در رشته مهندسی برق

پروژه های گرایش الکترونیک

انجام پروژه برق گرایش الکترونیک در زمینه‌های پژوهشی نظیر: ادوات نیمه هادی، طراحی مدارات مجتمع الکترونیک، الکترونیک دیجیتال، پردازش سیگنال و ماشین بینایی MACHINE VISION، الکترونيک نوری رباتيک، شناسايي الگو، طراحی سيستم های مطمئن، شبکه های عصبی و پردازش سيگنال زلزله، انجام پروژه پردازش الگو ، انجام پروژه Machine Learning

انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق گرایش الکترونیک: متلب MATLAB، FPGA - CAD - ALTIUM DESIGNER - AVR - Cadence- Proteus و انجام پروژه گمز GAMS ...

ما برای هریک از متقاضیان مجری را برمی‌گزینیم که زمینه کاری و پژوهشی ایشان در راستای موضوع متقاضی باشد. بدون استرس از متخصصین در زمینه کاری خودتان کمک بگیرید.

پروژه های گرایش قدرت

انجام پروژه رشته مهندسی برق گرایش قدرت در زمینه های پژوهشی نظیر : سيستمهاي توليد و انتقال قدرت، كنترل و پايداري سيستم هاي قدرت، طراحي، كنترل و راه اندازي ماشين هاي الكتريكي، مدلسازي و كنترل سيستم هاي الكترونيك قدرت، مبدلهاي الكترونيك قدرت و منابع تغذيه سوئيچينگ و انرژی‌های نو، عایق و فشار قوی، کیفیت توان....

انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق قدرت : متلب MATLAB مگنت Magnet- دیگ سایلنت digsilent - - ایتپ etap - PLS CAD - PSCAD و انجام پروژه گمز GAMS ...

 

پروژه های گرایش مخابرات

انجام پروژه برق گرایش مخابرات سیستم - رمز- میدان در زمینه‌های پژوهشی نظیر : مسیریابی، امنیت شبکه، پردازش سیگنال، طراحی فیلتر، رادار و سونار، مخابرات سیار ومخابرات بی سیم، امواج، انجام پروژه پردازش الگو ، انجام پروژه Machine Learning ...

انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق گرایش مخابرات: متلب MATLAB - PSICE - Protell - HFSS - CST - ADS - FEKO - APPCAD -MAPLE -OPTIWAVE و انجام پروژه گمز GAMS ...

پروژه های گرایش کنترل

انجام پروژه برق گرایش کنترل و سیستم و اتوماسیون در زمینه‌های پژوهشی نظیر: هدایت و ناوبری، کنترل سیستمهای قدرت،سیستم‌های غیرخطی و رباتیک، ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی، کنترل هوشمند ( کنترل فازی - کنترل عصبی و شبکه عصبی - الگوریتم ژنتیک و.. ) و مکاترونیک، شناسایی سیستم‌ها و تحلیل خطا، کنترل فرآینداتفاقی، سيستم های ديناميکی و بيو لوژيکی، کنترل بهينه وکنترل تطبیقی، انجام پروژه کنترل پیش بین

انجام پروژه کارشناسی ارشد و دکتری بوسیله نرم‌افزارهای پرکاربرد برق کنترل: متلب -MATLAB شبیه ساز توربین بادی FAST - PSPICE - SIMATIC STEP 7 - EPLA- تولباکس‌های مختلف مهندسی کنترل در نرم افزار متلب، انجام پروژه گمز GAMS

نرم افزارهای تخصصی رشته مهندسی برق

CST

ISE Simulator

MATLAB

Quart

Modelsim

HFSS

psim

digsilent

Maxwell

COMSOL

labview

 orcad

multisim

ADS

spice

Agilent Advanced Design System v2008 01

 

Agilent Genesys v2008 01

 

Altium DXP 8.1

 

Autodesk AutoCAD Electrical 2009

 

BASCOM

 

CALCULUX

 

Circuit Maker

Dialux

DIGSILENT

ETAP

CADDIE 5.3 Professional

CADDY++ Electronical 1.1

CirCAD v4.9

CircuitMaker 2000 Final

CSiEDA 5.2 SE

Dolphin SMASH v5.8.3

Dolphin Soc GDS v 5.91

ELCAD & AUCOPLAN v7.11

Electronics Workbench Multisim v10

Electronic Workbench Ultiboard v 9.1

Flomerics FLOTHERM v6.1

FPGA Express 3.11

Hspice A-2007.09

IC Master Full Edition

Keil Microvision 2

LabVIEW v8.5 Touch Panel Module

NI Circuit Design Suite Pro v10.0.1

NI Lab VIEW v8.5

OrCAD 10F

ORCAD 16

Protel DXP 2004 SP2

Proteus Professional 7.20

Proteus VSM 7.1 SP4

PSpice v9.2

SynaptiCAD AllProducts v12.34a

Synplify 5.7

TS Controls Emulator 8051 v1.01

Transformer Design

Automation Studio 5.0

Resistance Code

Cable Sizing

Caddie V5.2

Calculux

CircuitMaker 2000. The Virtual Electronics Lab

CYME CYMCAP 4.2 R3

CYME CYMTCC 4.4 R8

CYME PSAF 2.81 R2.9

DIALux 4.6.0.2 + Pluging

DolphinsVolts4.01

E3.Series 2006.540

Electrical and electronic formulas v3.0

Electrical Calculations v2.31

Electrical Function Utility Suite

Electronics Workbench Multisim 8.0

EMTP

EPLAN P8 Cabinet v1.8

EPLAN Training

ETAP PowerStation Portable

ETAP PS 5.03

LabVIEW – NI Circuit Design Suite Power Pro v10.0.1

Magnetics Designer

MAX+Plus II v10.0

Modec160

Motor-CAD v3.1.1

PSCAD 4.20

Transformer Calculator

Transmision Line

ANSYS HFSS 13

vizmag

ExpressPCB

MicroCode_Studio

profiCAD

TimerPRO2

PsPice_9.2

Edison_4.0_27

EZ_Schematics

Protel 99 SE SP6

Ansoft_2010

Resistor Color Code Calculator 2.4

PSIM.V7.1.1.111

Hspice

CadSoft Eagle v5.8.0

SEE elecrical

avr studio 5

PLC

Digsilent

Matlab

Neplan

Power Word

عمده پروژه های مهندسی برق

شبیه سازی کانال مخابراتی از قبیل کانال نویزی و کانال فیدینگ

شبیه سازی سیستم ارسال و دریافت مخابراتی، مسایل مربوط به مدولاسیون

شبیه سازی سیستم کدینگ منبع و کانال

تحلیل مسایل در حوزه ی پردازش سیگنال

تحلیل صدا و آنالیز پارامتر سیگنال صدا

شبیه سازی سیستم موجبری

طراحی کوپلر، سیرکولاتور، مقسم توان

طراحی آنتن

انجام پروژه متلب

انجام پروژه شبیه سازی

انجام پروژه ADS

انجام پروژه HFSS

انجام پروژه کوآرتوس

انجام پروژه پروتئوس

انجام پروژه پردازش تصویر

انجام پروژه الگوریتم ژنتیک

انجام پروژه هوش مصنوعی

انجام پروژه شبیه سازی با متلب

انجام پروژه های الکترونیک

انجام پروژه برق مخابرات گرایش میدان

انجام پروژه برق مخابرات گرایش سیستم

کد نویسی مقالات بهینه سازی

کد نویسی در زمینه مخابرات پیشرفته و مخابرات سیار

کدنویسی مقاله در زمینه پردازش تصویر ماهواره­ ای

کد نویسی در نرم افزار متلب و شبیه سازی در محیط سیمولینک

شبیه سازی مدار و ایجاد مدار با نرم افزارهای مختلف

مدلسازی تداخل در شبکه ی ناهمگن دولایه با استفاده از توزیع گاما

طراحی راداروپیاده سازی آن همراه کدنویسی در نرم افزار متلب و CST

طراحی سیستم های کنترلی

پردازش سیگنال

تحلیل مدارهای الکترونیکی

شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی (فرکانس پایین)درمتلب ونرم افزارهای spice وproteous

شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی (فرکانس بالا)درمتلب ونرم افزارهای GENESYS و ADS

شبیه سازی مداروسپس ایجاد مدارچاپی با نرم افزار ALTIUM DESIGNER و PROTEL و PROTEOUS

انجام پروژه بهینه سازی با الگوریتم هایی نظیر PSO، ACO، GA

انجام پروژه های پردازش تصویر با استفاده از نرم افزار متلب MATLAB

انجام پروژه با نرم افزار متلب و شبیه سازی در محیط سیمولینک SIMULINK

انجام پروژه پردازش سیگنال های دیجیتال

انجام پروژه شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی فرکانس پایین درمتلب ونرم افزارهای spice و proteous

انجام پروژه شبیه سازی مدارات الکتریکی والکترونیکی فرکانس بالا در متلب ونرم افزارهای GENESYS و ADS

انجام پروژه کنترل و شبیه سازی مدارات کنترلی در نرم افزار متلب MATLAB

انجام پروژه شبیه سازی و طراحی فیلترهای پسیو و اکتیو بانرم افزار های MICROWAVE و GENESYS و ADS

انجام پروژه شبیه سازی سیستم های نوری و اپتیک

انجام پروژه شبیه سازی فیبرنوری  بانرم افزار کامسول COMSOL

انجام پروژه بهینه سازی وطراحی آنتن و ادوات نوری ومیدانی و RF

شبیه سازی مدار با نرم افزار های ALTIUM DESIGNER و PROTEL و PROTEOUS